Sâmbătă 16 Decembrie 2017
Autentificare

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Paroh: Pr. Daniel GHITIU (2005-...)

S-a născut la data de 18 decembrie 1967, la Oituz, este al douăzecilea paroh de la înfiinţarea parohiei. Cursurile liceale le-a făcut la Tg. Secuiesc, după care a urmat stagiul militar la Roman şi Galaţi. Din 1990 până în 1997 a urmat cursurile filozofice şi teologice la Institutul Teologic "Sf. Iosif" din Iaşi. Pe data de 24 iunie 1997 a fost hirotonit preot în biserica "Coborârea Duhului Sfânt" din Adjudeni de către episcopul Petru Gherghel. La data de 4 august a fost numit vicar la Parohia Gioseni. După opt luni a fost mutat la parohia "Adormirea Maicii Domnului" din Pildeşti. Din data de 1 august 2000 până la 24 octombrie 2001 a fost vicar la Parohia "Sfântul Nicolae" din Bacău, după care şi-a desfăşurat activitatea la Institutul Teologic din Iaşi, mai întâi ca prefect, apoi ca director economic. De la data de 31 iulie 2005 a fost numit paroh la Gherăeşti.

 

Vicar: Pr. Marius ENĂŞEL

S-a născut la data de 13 mai 1983, la Bacău. Şcoala generală a absolvit-o la Bacău, Spiru Haret, după care a continuat studiile la Seminarul Liceal din Bacău în perioada 1998-2002. A urmat mai apoi studiile de filozofie şi teologie la Institutul Teologic din Iaşi în perioada 2002-2009 şi a fost hirotonit preot la data de 24 iunie 2009, la catedrala "Sfânta Fecioară Maria, Regină" din Iaşi de către episcopul Francisco Javier Lozano, nunţiu apostolic în România. De la 1 august 2009 a fost numit vicar parohial la Gherăeşti. 

e-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

Surori (parohie)

Sora Maria ROCA

Data şi locul naşterii: 8 septembrie 1970, Adjudeni (jud. Neamţ). 

Data intrării în Congregaţie: 

A făcut noviciatul la Miroslava. 

Voturi: ultimele - 1999 (perpetue). 

A activat la: Seminar, Bacău-centru

 

Sora Simona BENEDIC

Data şi locul naşterii: 16 ianuarie 1969, Livezi 

Data intrării în Congregaţie: 

A făcut noviciatul la Baraţi 

Voturi: ultimele 31 mai 2004 (perpetue) 

A activat la: Oituz, iar în prezent activează la Parohia Gherăeşti.

 

Surori - Grădiniţa Sfânta Familie

Sora Regina HORVAT

Data şi locul naşterii: 28 septembrie 1970, Luizi-Călugăra (BC) 

Data intrării în Congregaţie: 15.09.1987 

Voturi: primele: 25.04.1992; ultimele - 2000, (perpetue). 

A activat la: Pildeşti. 

Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Sora Monica FABIAN

Data naşterii: 27 februarie 1978. 

Locul naşterii: Brusturoasa, Bacău. 

Data intrării în Congregaţie: 10.07.1996 

A făcut noviciatul la Baraţi. 

Voturi: ultimele - 31 mai 2004, Iaşi (perpetue). 

A activat la: Episcopia din Iaşi 

Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Sora Maria SIMON

Data şi locul naşterii: 31 august 1980. 

Locul naşterii: Şcheia, Iaşi. 

Data intrării în Congregaţie: 20 iulie 2001 

A făcut noviciatul la Baraţi. 

Voturi: primele - 25 martie 2003, Iaşi; ultimele - 25 martie 2004, Traian (temporare, 1 an). 

A activat la: Episcopia Iaşi.

Dascăl: Neculai TOMA

- este încadrat la Gherăeşti de la data de 1 august 1983 

Clopotar: Marcelina BUDĂU

Comitetul bisericesc (feciorii de biserică) 

Comitetul bisericesc are atribuţii administrative bisericeşti bine stabilite. Mandatul membrilor este limitat. Actualul comitet a fost anunţat oficial, duminică 13 decembrie 1995. 

Preşedinte: Puşcaşu Ioan 

1. Tancău M. Petru 

2. Blaj Mihai (din 2002) 

(Bârgăoanu M. Mihai 1999-2001; 

Gălăţanu Francisc 2001-2002) 

3. Ciobanu M. Eugen 

4. Giurgică M. Marcu 

5. Bârgăoanu A. Anton 

6. Blaj Mihai (din 2001) (Gălăţeanu V. Eugen 1999-2001) 

7. Buruiană Claudiu (din 2001) (Budău Brd. Tarciziu 1999-2001) 

8. Toma P. Petru 

9. Blaj Fr. Mihai 

10. Dăncuţ D. Aurel 

11. Gălăţeanu P. Petru 

12. Cobzaru Ij. Dan 

13. Râtan D. Ludovic 

14. Iştoc A. Eugen

 

În ziua de 20 noiembrie 1995 şi-a încheiat mandatul comitetul ales în 1983. Toţi aceştia au primit titlul de consilieri personali. 

Comitetul ales în 1983, organizat pe sectoare: 

1. Tancău Petru şi Creţu Petru 

2. Androşcă Vasile şi Giurgică Marcu 

3. Androşcă Mihai şi Bârgăoanu Anton 

4. Gherghel Ioan şi Budău Tarciziu 

5. Ciobanu Petru şi Dancă Ioan 

6. Blaj Mihai şi Dăncuţ Aurel 

7. Lungu Iosif şi Dâscă Vasile 

8. Blaj Dumitru şi Mătălică Mihai 

9. Iştoc Jenică şi Antoci Mihai 

10. Gălăţanu Petru şi Cherecheş Mihai 

11. Cobzaru Iojă şi Gălăţeanu Vasile 

12. Mihăluţ Petru şi Chelaru Petru

Organizare

If no modules are published to a position, the entire area or row will not appear or collapse.