Vineri 26 Februarie 2021
Autentificare

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Administrarea tainei sfântului Mir - 20 august 2017

 

 Episcopia Romano-Catolică de Iaşi a publicat proiectul de program al administrării tainei sfântului Mir, precum şi al altor evenimente liturgice mai importante din anul 2017, în Dieceza de Iaşi. Este un program provizoriu, care va fi definitivat ulterior în funcţie de sugestiile care vor mai veni din parohii.

În comunitatea noastră din Gherăeşti, taina sfântului Mir se va administra pe data de 20 august 2017.

În vederea unei pregătiri şi celebrări rodnice a sacramentului sfântului Mir, Episcopia Romano-Catolică de Iaşi face următoarele precizări:

1. Aşa cum s-a precizat cu alte ocazii, în Dieceza de Iaşi vârsta minimă admisă a candidaţilor la sfântul Mir este de 12 ani, vârstă care se împlineşte în cursul anului;

2. Fiecare candidat la sfântul Mir trebuie să aibă un naş (naşă). Conform normelor Bisericii (cf. can. 874), acesta trebuie să fie de religie catolică, să fi primit deja sacramentul sfântului Mir şi să fie bun creştin.

Citit 1391 ori Ultima modificare Miercuri, 08 Februarie 2017 08:31