Vineri 26 Februarie 2021
Autentificare

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Misiuni populare la Gherăești

PROGRAMUL MISIUNILOR POPULARE

Parohia ,,Trupul și Sângele Domnului”

Gherăești, 17 - 20 martie

 

Joi, 17 martie

18:00 Sfânta Liturghie cu deschiderea misiunilor populare

Vineri, 18 martie

9:30 Sfânta Liturghie

17:30 Calea Crucii

18:00 Sfânta Liturghie

 

Sâmbătă, 19 martie (Sfântul Iosif)

9:30 Sfânta Liturghie

17:00 - 18:00 Adorație

18:00 Sfânta Liturghie

 

Duminică, 20 martie (Duminica Floriilor)

8:00 Sfânta Liturghie

10:30 Procesiunea de Florii 

11:00 Sfânta Liturghie (Încheierea misiunilor populare)

17:30 Calea Crucii

18:00 Sfânta Liturghie

 

Tema misiunilor populare: MILOSTIVIREA LUI DUMNEZEU ȘI FAMILIA

Predicator: PR. PROF. IOSIF IACOB 

 

Cât de important este pentru familiile noastre să meargă împreună și să aibă același țel de atins! Știm că avem un parcurs comun de făcut, un drum pe care întâlnim dificultăți dar și momente de bucurie și mângâiere. În acest pelerinaj al vieții împărtășim și momente de rugăciune. Ce poate fi mai frumos pentru un tată și o mamă decât să-și binecuvânteze copiii la începutul zilei și la încheierea ei, să facă semnul crucii pe fruntea lor ca în ziua Botezului? Nu este aceasta rugăciunea cea mai simplă a părinților față de copiii lor?

 

Să nu pierdem încrederea în familie! E frumos a deschide întotdeauna inima unii altora, fără a ascunde nimic. Unde este iubire, acolo este și înțelegere și iertare. Vă încredințez vouă, dragi familii, această misiune atât de importantă, de care lumea și Biserica au nevoie mai mult ca niciodată.

Papa Francisc

 

Citit 1614 ori