Membrii "Acţiunii Catolice" Gherăeşti

1. Iulian Iştoc (preşedinte)

2. Carina Iştoc (vicepreşedinte)

3. Ana-Maria Gălăţanu (responsabil administrativ)

4. Alexandra Enăşcuţ &

Cecilia Iştoc(responsabil liturgic)

5. Carina Iştoc (responsabil educativ-formativ)

6. Andreea Mihăluţ (responsabil caritativ)

7. Alina Andrei (responsabil cultural)

8. Raluca Cocuţ

9. Gabriela Cocuţ

10. Andreea Andrei

11. Cojocaru Patricia

12. Cristina Creţu

13. Andreea Mihăşuţe

14. Paula Anton

15. Andreea Puţanu

16. Daniel-Iulian Gălăţanu

17. Enăşoaie Cezar

18. Paula Cobzariu

19. Puşcaşu Mihaela

Prezentăm în continuare câteva informaţii despre organizarea Acţiunii Catolice la nivel diecezan: adresa, membri, conducere, statut, obiective etc.

Sediul, adresa: Bd. Ştefan cel Mare, nr. 26, 700064-Iaşi; tel. 0232/212003, fax: 0232/211527

Locul întâlnirilor: nu există un loc stabil de întâlnire, dar consiliul diecezan al AC se întruneşte cel puţin o dată la trei luni, la unul din locurile propuse de membri: Iaşi, Roman sau Bacău.

Număr de membri:

- Acţiunea Catolică (ACC) - sector copii: 890 copii şi 130 animatori

- Acţiunea Catolică (ACT) - sector tineri: 932 membri

- Acţiunea Catolică (ACA) - sector adulţi: 230 membri

Preşedintele asociaţiei: Anca Lucaci, Com. Mirceşti, 707298-Răchiteni, jud. Iaşi;

Vicepreşedinte: Narcis Jitaru

Secretar: Lidia Maria Mihai

Administrator: Lia Puşcaşu

Asistent spiritual diecezan: pr. Felix Roca (Str. Sărărie, 134, 700116-Iaşi, tel. 0232/262156; fax 0232/210085, 0741/501481, Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.);

Statutul juridic: Este înregistrată la tribunal. Are statut juridic.

Structură: Acţiunea Catolică este structurată pe sectoare de vârstă şi zone de activitate:

- A.C. Copii - responsabil: Claudia Budău

- A.C. Tineri - responsabil: Dana Nistor

- A.C. Adulţi - responsabil: Gheorghe Cochior

Scopul/misiunea asociaţiei: Acţiunea Catolică "Sfântul Iosif" este o asociaţie de laici care se angajează la realizarea scopului apostolic general al Bisericii, în mod liber, în formă comunitară şi organică şi în directă colaborare cu ierarhia Bisericii.

Scurt istoric: În mod oficial, AC din Dieceza de Iaşi a luat fiinţă la 8 decembrie 1992, când, cu binecuvântarea episcopului Petru Gherghel, în nouă parohii din dieceză tinerii şi-au exprimat dorinţa de a adera la această asociaţie. Treptat, numărul de parohii a crescut, ajungându-se astăzi la 43 de parohii membre, 12 simpatizante şi peste 4000 de membri.

Structural, AC este împărţită pe sectoare de vârstă (copii, tineri, adulţi) şi trei zone de activitate (Iaşi, Roman, Bacău). Activitatea asociaţiei se realizează pe mai multe laturi care sunt asociate grupurilor: latura educativ-formativă, latura caritativă, latura liturgică şi latura cultural-creativă. La nivel parohial au loc activităţi locale corespunzătoare celor patru laturi. La nivel diecezan, activităţile specifice AC sunt: campusuri diecezane, cursuri de formare pentru animatori, Ziua Tineretului (sărbătorită la nivel diecezan), pelerinajul marian de la Cacica, ştafeta rugăciunii (activitate liturgică pentru Postul Mare), campusuri sectoriale. La nivel naţional, AC s-a implicat în organizarea unor Întâlniri Naţionale de Tineret şi a participat cu entuziasm la orice invitaţie în acest sens. La nivel internaţional, activităţile AC se desfăşoară în colaborare cu alte asociaţii din Europa şi din întreaga lume. AC este membră a Forumului Internaţional al Acţiunii Catolice prezent în diferite ţări ale lumii. A participat de asemenea la diverse campusuri internaţionale, pelerinaje şi Zile Mondiale de Tineret.

Membrii AC Gherăeşti în anul asociativ 2004-2005

1. Toma Iuliana - preşedinte